Žebrovník Waltův(Pleurodeles waltl)

 

Žebrovníci Waltovi jsou druh ocasatých(Caudata) obojživelníků žijících ve stojatých nebo mírně tekoucích vodách Pyrenejského poloostrova.

 

Vzhled:

Dorůstají do délky 15-30 cm. Tělo je zbarveno šedo-hnědo s flíčky na hřbetě. Na bocích mají vystouplá žebra, což slouží k ochraně před predátory. Ocas mají v poměru k tělu dlouhý, samci jej mají v době páření žluto oranžově lemovaný výrazněji než samice. Samcům se v době páření objevuje na předních končetinách barevný flíček a vyroste jim jeden ,,prst" navíc. Samci jsou poměrně menší a o dost štíhlejší než samice

 

Potrava:

Žebrovníci jsou dravci! Živí se nitěnkami, nastříhanými žížalami, drobnými rybkami (proto je nekombinovat třeba s neonkami!!), já jim dávám nakrájené file a rozpůlené tabletky pro u dna žijící rybky. V podstatě sežerou vše, co se jim vejde do tlamky ;)

 

Ubytování:

Pro dva žebrovníky by bylo vhodné terárium 100-50-30. Já mám 45-35 -35  a stačí jim to, stejně jsou schovaní za kamenem, ale jednou pořídím větší nádrž! Na dno můžeme dát kamínky nebo hrubší písek (ten moc nedoporučuji-kalí vodu a těm mým to moc nevyhovuje...), můžeme přidat kus větve nebo kámen, kldyby si chtěl žebrovník vylézt ven a nějakou tu vodní rostlinku-rádi se přes den schovávají jsou to spíše noční zviřátka ;)

 

Chov:

Žebrovníčci jsou celkem nenároční na chov, v podstatě jim stačí prostorné terárko se studenou vodou a nějaký ten kámen či rostlinku na úkryt. Musí být hlavně v klidném koutě, né moc na sluníčku-jsou noční živočichové a ani né v průvanu. Filtr se vzduchovadlem by je rušil, i tak postačí filtrovat jen zbytky potravy, mírně kalná voda jim vyhovuje, ale pozor na různá bakteriální onemocnění!!!

Můžeme chovat jednotlivě i po skupinkách, ale více samců v malé nádrži by se nemusli dost dobře snést. Já mám páreček a jsou bez problému, jen samička někdy doráží na samečka při krmení...Takovoutu agresivitu můžeme zmírnit chováním jedinců stejné velikosti, když bychom je chtěli chovat s rybkami tak rozhodně né s rybkami velikosti ,,neonka" ani cichlidy se nedoporučují, protože oba dravci by se mohli navzájem poškozovat a to by vedlo ke zbytečnému stresu...s krunýřovci se snesou v pohodě a ušetříme si časté čištění nádrže ;)

Je dobré alespoň jednou týdně vyměnit 1/3 vody v nádrži-studenou. Já dávám tu nejstudenější co teče, ale když nechcete, aby se pářili je třeba je na den-dva oddělit než se teplota vody trochu vyrovná a nebo pak jedině vyhazovat vajíčka...Proti různému šíření bakterií stačí při každé výměně nakapat pár kapek PREVENTu od Dajana, ale ani na toto se nemůžete spolehnout na 100 %. Přes všechna opatření se mi v želvárku rozšířila plíseň-v těchto případech je vhodná karanténa napadaných jedinců a kompletní desinfekce nádrže a všeho příslušenství!! OPATRNĚ S CHEMIKÁLIEMI!!

V některé literatuře se uvádí potřeba svícení, ale když utíkají před světlem tak je podle mně zbytečné kupovat UV zářivku, radši koupit nějaké kapky s D3 nebo já  kupuji Calcium s D3, které užiji i pro želvu.

 

Rozmnožování a odchov:

Pár lze ,,povzbudit" k páření zimováním-s tím zkušenosti nemám a není nutnost žebrovníky zimovat...Když budete chtít pářit bez zimování, stačí nechat trochu ,,zarůst" nádrž a pak komplet vymyěnit vodu-zase za co nejchladnější. V těchto podmínkách se spolehlivě vyvolá páření ani nebudete vědět jak. Vhodné období pro páření je jaro a podzim.

Při páření svede pár  ,,svatební" tanec, kdy má samec samici předními končetinami (proto mu narůstá prst navíc)  ,,chytit" za ty její a donutit jí tak naklást vajíčka na místa, kde samec vyměsil spermatofor. (Ti moji to mají naopak-samice ,,topí" samce.) Přibližně za 7-14 dní po oplození dochází k líhnutí malých pulců. Jsou dlouzí asi 1cm a širocí necelý milimetr. Pulečci se mají rozkrmit nálevníky, ale já jim drtím tabletky pro u dna žijící rybky, jinak se dá běžně sehnat krmení pro plůdky do 1cm.

Pulečkům musíme denně měnit vodu za studenou. Čím častěji budeme měnit tím rychleji porostou, hlavně ji musíme měnit, protože jak dospělí tak mladí vyluičují jedovatý sekret, kterým by se mohli snadno přiotrávit!! Tento sekret však není pro člověka nebezpečný-já je beru běžně do ruky, ale alergici by se mohli oprudit...

Pak probíhá 3-5 měsíců metamorfóza, kdy se pulcům prve vyvinou přední končetiny, zadní a nakonec mizí žábry. V průběhu metamorfózy se zastavuje růst, který rychle pokračuje hned po dokonání přeměny. Je třeba i u mláďat dbát na třídění dle velikost!!

Základním úspěchem odchovu je však ODDĚLIT už jako vajíčka nebo hned po vylíhnutí od dospělých, protože by je mohli sežrat!! (Ta moje samička si je chránila) ;)

 

Žebrovníčci jsou vhodní pro alergiky nebo majitele nemající moc čas se věnovat jiným zvířátkům. Opravdu nevyžadují každodenní kontakt lidské ruky. Jen potřebují prostornější terárko...

Terárko, akvárko - dle velikost i- 400-1500 Kč

Filtr - od 150 Kč

PREVENT - kolem 18 Kč

Rostlina- dle druhu - asi 30 Kč

Kámen a štěrk najdem kdekoliv ;)

Kontakt

Vyhledávání

Anežka alias WoWinka (nick ze hry Divoké Kmeny)

- * 16.10. 1995

- žiji v Praze

- studium ukončené MZ na SOŠ a SOU Čakovice; obor Chovatel cizokrajných zvířat

- v oboru mám praxi v ZOO Praha, Dvůr Králové nad Labem, Zlín, Hluboká nad Vltavou a stálá brigáda v řetězci Pet Center

- od června 2014 jsem stálým dobrovolníkem v Toulavé Tlapky, z.s. (azyl pro opuštěná a týraná zvířata u Poděbrad)

 

Mí dva adoptovaní pejsci z Toulavých Tlapek :)

Buchta

- neapolská mastinka

- kolem 9 let

- trpí na chronické záněty uší (typické pro plemeno)

- přišla k nám z otřesných podmínek velice vychrtlá a zanedbaná vet. péče

- Buchtička byla hned kastrovaná, odčervená, odblešená a čipovaná a dlouhou dobu seléčila atd.

- dobře hlídá, na cizí lidi mručí, ale když k někomu přilne, její láska je naprosto bezmezná ! (dokonce na mě při vítání občas i vyskočí)

- krmena BARFem nejvíce miluje kuřátka (ledvinky a srdíčka nechce, to radši bude o hladu holka) jinak sežere absolutně vše, taková popelnice, když vaříme dostává okurky, mrkev, salát a všechno možné :)

Krysák

- údajně kříženec čivavy a asi nějakého teriéra

- asi 2-3 roky

- přišel k nám s bráškou velice plachý až agresivní od Romů (bráška má přes rok nový domov)

- byl samozřejmě kastrovaný, čipovaný, odčervený a odblešený

- je hrozně drzý, vyskakuje si i na pitbully i na Buchtu (po kom to asi má ?), která ho usměrňuje :)

- jinak je velice přátelský a ochranářský, když se mazlí ,,reje" jako krtek do matrace v posteli :)

- též krmen BARFem

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma! Webnode